حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Wednesday, 28 February , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1793 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • 1

 • 06 شهریور 1399 - 9:39
  شناسه : 203

   در این میان مهم ترین حوزه آموزشی کشور، یعنی وزارت آموزش و پرورش هم از این قاعده مستثنی نیست و از آخرین روزهای بهمن ماه تاکنون حوزه آموزش کشور خاصه مدارس مقاطه متوسطه اول و دوم تحت تأثیرفعالیت این ویروس مرگبار قرار گرفته اند. سال گذشته در روزهای منتهی به پایان سال وزارت آموزش و […]

  ارسال توسط :
  پ
  پ

   در این میان مهم ترین حوزه آموزشی کشور، یعنی وزارت آموزش و پرورش هم از این قاعده مستثنی نیست و از آخرین روزهای بهمن ماه تاکنون حوزه آموزش کشور خاصه مدارس مقاطه متوسطه اول و دوم تحت تأثیرفعالیت این ویروس مرگبار قرار گرفته اند.

  سال گذشته در روزهای منتهی به پایان سال وزارت آموزش و پرورش با ارائه اپلیکیشنی آموزشی که با نام «شاد» مصطلح شد، مقدمات آموزش مجازی دانش آموزان را در قالبی کلی فراهم کرد. یعنی در واقع وزارتخانه مذکور به لحاظ سخت افزاری اقدام به حل مسئله کرد اما به لحاظ نرم افزاری و با گذشت قریب به ۸ ماه از تعطیلی مدارس می توان ادعا کرد که کار خاصی انجام نشده و صورت مسئله کماکان به قوت خود باقی مانده است!

  راز بازگشایی مدارس در ۱۵ شهریور چیست؟ 

  از طرفی وزیر آموزش و پرورش طی چند ماه گذشته در گفت‌وگوهای سریالی خود محور واحدی را مدام تذکر میداد و آن محور بازگشایی مدارس و آغاز سال نو در هر شرایط و وضعیتی از روز ۱۵ شهریور ماه بود.
  تاکیدان موکد وزیر محترم آموزش و پرورش آنهم با اطمینان خاطری که در نحوه بیان جملات دریافت می شد، کوچکترین احتمال ناکارآمدی اپلیکیشن شاد را مردود و مطرود میکرد.

  اما در کمال تعجب شاهدیم در حالیکه حدود ۱۰ روز تا بازگشایی مدارس در ۱۵ شهریور و موعد مقرر وزیر مانده ، اخبار عجیبی از ناکارآمدی شاد به گوش می رسد. مصداق این مدعا گفت و گوی کارشناسان در برنامه تهران۲۰ دوشنبه شب، سوم شهریور است که با اتکا به آمار در این برنامه عنوان شد که اپلیکیشن شاد ۷۰ درصد کارایی ندارد.

  اپلیکشین شاد که در فضای مجازی بستر آموزش تحصیلی در مقاطع ابتدایی و متوسطه است، حالا نه تنها نتوانسته جای حضور فیزیکی دانش آموزان را در کلاسهای درس پر کند بلکه موجب شده تا آنها از فضای درسی مدارس نیز فاصله بگیرند. ضمن آنکه معلمان در شیوه حضور فیزیکی ۵ روز را در کلاس درس حضور داشتند؛ اما اکنون در فضای کلاس مجازی تنها موظف به حضور یک روزه در کلاس های درس هستند و خود معضلی بزرگ است که آسیب‌هایش در میان مدت بروز خواهد کرد.

  زیرساخت‌های آموزش مجازی آموزش و پرورش کارآمد نیست

  باید بدون هیچ اغماضی پذیرفت که برنامه شاد که قرار است به عنوان یک راه ارتباطی نیازهای درسی و آموزشی دانش آموزان را رفع رجوع کند،  نتوانسته آنگونه که باید ایفای نقش کند و مفاهیم آموزشی و پرورشی را به دانش آموزان منتقل کند؛ چرا که در مقایسه با تشکیل کلاس‌های فیزیکی با آنکه مدیران و معلمان و خانواده‌ها امورات درسی دانش آموزان را در پنج روز هفته رصد و نظارت میکنند، اما باز کیفیت و کمیت آموزش لنگ می زند. حال چگونه می توان انتظار داشت که یا یک روز تدریس معلم و به رغم تمام مشکلات اپلیکیشن شاد دانشاموز مفاد درسی را فراگرفته و در آزمون ها موفق ظاهر شوند؟

  سهیلا جلودارزاده، نماینده مردم تهران در مجلس دهم نیز در انتقاد از برنامه شاد با اشاره به مشکلات این نرم افزار برای معلمان و دانش آموزان، میگوید: متأسفانه زیرساخت‌های آموزش مجازی آموزش و پرورش فراگیر و کارآمد نیست و به همین دلیل وقتی نرم‌افزار شاد با حجم انبوهی از متقاضیان و کاربران مواجه می‌شود، مشکلاتی برای آن به وجود می‌آید.

  وی درخصوص عدم دسترسی برخی از دانش آموزان به اینترنت تأکید می کند: متأسفانه به نمایندگان مجلس چندین بار گزارش شده که در برخی مناطق کشور دسترسی به اینترنت پرسرعت دشوار و سخت است.

  “شاد” نباید یکدفعه وارد سیستم آموزشی می شد

  محمدرضا نیک‌نژاد، کارشناس حوزه آموزش و پرورش با نقد عملکرد برنامه شاد به خبرنگار اجتماعی راه دانا می گوید: برنامه شاد فعلا کیفیت لازم را در مقایسه با سایر اپلیکشین‌های مورد استفاده دانش آموزان در فضای مجازی ندارد، به طور مثال فیلم ارسالی از سوی معلمان در این برنامه علاوه بر کیفیت نامناسب، زمان بسیاری هم برای ارسال و دریافت نیاز دارد که این در مقایسه با سایر نرم افزارها در فضای مجازی روند مطلوبی نیست.

  او تأکید می کند که چنین نرم افزاری نباید به صورت یکدفعه ای وارد سیستم آموزشی شود، این‌ها می طلبد تا در مراحل مختلف و در چند نقطه مورد نقد و بررسی و نهایتا اجرایی شود.

   “شاد” و عدالت آموزشی

  مشکلی که اکثریت قریب به اتفاق خانواده ها با اپلیکیشن شاد دارند در مواردی چون زیرساختهای فنی، ناآشنا بودن با شیوه های تدریس مجازی و یا پاسخگویی پشتیبان های این شبکه اظهار گلایه کرده اند، آن گونه که مشکلات عدیده این نرم افزار که بر خلاف اظهارات مسئولان که خبر از رفع مشکلات فنی داده بودند، هنوز پابرجا و به قوت خود باقی است و  موجبات سردرگمی آنها را فراهم کرده و حتی پای این انتقادات را به میز معلمان و مدیران آموزشی کشانده است.

  عدم دسترسی برخی از دانش آموزان، سرعت کم اینترنت برای ورود به این شبکه، اتصال دشوار به صفحات شبکه شاد و مشکل در ثبت احراز هویت را می توان از مهمترین مشکلات پیش روی دانش آموزان در نرم افزار شاد دانست که هنوز حل نشده اند. چالش هایی که به تعبیر یکی از مادران این دانش آموزان فرزند او را با آسیب هایی مواجه کرده است.

  مادر علی که یکی از دانش آموزان مقطع متوسطه است در این باره می گوید: تا پیش از ورود شبکه شاد به سیستم آموزشی، پیام رسانها کار آموزشی دانش آموزان را به خوبی انجام می دادند و مشکلات امروز را نداشتند.

  یک مادر دانش آموز دیگر تأکید می کند: حضور دانش آموزان در فضای مجازی می تواند آسیب های پیش روی فرزندان را دو چندان کند، ما نمی خواهیم فرزندمان از سنین کودکی با فضای اینترنت آشنا شود چرا که می تواند مشکلاتی را برای فرزندمان ایجاد کند.

  دانش‌آموزانی که از “شاد” سهم نمی برند

  از طرفی سطح دسترسی دانش آموزان به اینترنت و یا تبلت آموزشی در استانهای کشور متفاوت بوده و به طور قطع تمامی دانش آموزان دسترسی یکسانی به این دو ندارند از این رو می توان اینترنت رایگان و تبلت را یکی از دغدغه های آموزش مجازی دانش آموزان در فضای شاد دانست.

  رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ درباره تامین تبلت های مورد نیاز دانش‌آموزان کم‌برخوردار می گوید: با توجه به شیوع کرونا و تعطیلی مدارس و لزوم استفاده از فضای فناوارانه در امر آموزش بررسی‌هایی انجام دادیم که مشخص شد دانش آموزانی هستند که در استان ها و مناطق مختلف کشور امکان پیوستن به “شبکه شاد” را ندارند.

  رضوان حکیم زاده در ادامه افزود: این دانش آموزان حدود ۳ میلیون و ۲۵۵ هزار نفر هستند که به دلیل نداشتن گوشی یا تبلت هوشمند امکان استفاده از فضای فناوری را ندارند. گرچه بخشی از این تبلت ها تهیه شده است اما هنوز نگران تهیه این تعداد تبلت هستیم که فاجعه ای به نام ترک تحصیل به وجود نیاید.

  اینترنت شاد؛ یک موضوع و هزار رویکرد !

  از طرفی دیگر مسئولان آموزشی در اظهارنظرهای گوناگون از رایگان شاد اینترنت شاد برای دانش آموزان خبر می دهد. وزیر آموزش پرورش در بیست و هشتم اردیبهشت ماه سال جاری در نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: رایگان شدن اینترنت شبکه شاد محقق شده است، وزارت ارتباطات در کنار ما بود و کمک کرده و همراه ما خواهد بود.

  محمدجواد آذری جهرمی بیست و چهارم اردیبهشت ماه در توییتر نوشت: با موافقت و دستور رئیس جمهوری و مساعدت رئیس سازمان برنامه و بودجه، استفاده دانش‌آموزش و معلمان کشور از شبکه شاد از فردا تا پایان خردادماه، رایگان خواهد بود. تلاش می‌کنیم مصوبات لازم برای رایگان شدن همیشگی این شبکه نیز اخذ شود.

  این در حالی است که قاسم احمدی لاشکی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش روز گذشته در نشست خبری با رسانه‌ها که به صورت مجازی در بحث اینترنت رایگان شاد بیان کرد: به دنبال کمک هستیم و مجلس هم تمایل دارد در این باره کمک کند و این اتفاق را پیگیری می‌کنیم.
  با این وجود هنوز خانواده ها نمی دانند که تکلیف شان با اینترنت شاد چیست؟ آیا اینترنت رایگان به دانش آموزان تعلق می گیرد یا باید خانواده ها هزینه اینترنت را با توجه به افزایش قیمت سرسام آور اینترنت در این روزها از جیب بپردازند؟

  عدم دسترسی به شاد و احتمال ترک تحصیل

  این تناقض کلامی مسئولان درباره اختصاص اینترنت رایگان به دانش آموزان موجب شده تا ابهامات این حوزه هنوز برای خانواده ها روشن نشود و در ایامی که تنها چند روز تا آغاز سال تحصیلی باقی مانده است، شاد به عنوان کابوسی در اذهان خانواده ها جلو گر باشد

  با این تفاصیل احتمال این موضوع وجود دارد که دانش آموزانی که نتوانند از اینترنت رایگان شبکه شاد بهره مند شوند و یا آنکه نتوانند برای تهیه تبلت رایگان در جهت آموزش مجازی شاد اقدام کنند این خطر وجود دارد که آنها ترغیب به ترک فضای تحصیلی شوند و به فضای کودکان کار بپیوندند.

   

  انتهای پیام/

   

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.