برگزاری مرحله مقدماتی طرح دوست علمی

ایلام معلم؛فردین بساطی رئیس اداره استعدادهای درخشان استان گفت: به منظور آشنایی دانش آموزان با مباحث پیشرفته شیمی و آشنایی با پرینترهای سه بعدی، اولین مرحله دوست علمی ویژه پسران با همکاری بنیاد نخبگان استان ایلام و اداره کل آموزش و پرورش استان، در محل مرکز استعدادهای درخشان شهیدبهشتی برگزار گردید.

بساطی بیان داشت:در این طرح که روزهای پنجشنبه ۳۰ آذر و جمعه  ۱ دی ماه در دو نوبت صبح و عصر در مرکز استعدادهای درخشان شهید بهشتی برگزار گردید؛  تعداد ۳۰ دانش آموز پسر از دوره دوم متوسطه حضور داشتند.که زیر نظر اساتید برجسته کشوری از جمله دکتر امیرمسعود رضادوست عضو هیات علمی پژوهشکده پلیمر و دکتر داود نظری مدرس کشوری المپیاد شیمی، آموزش های تئوری و عملی دیدند.

رئیس اداره استعدادهای درخشان توضیح داد: پرینت سه بعدی یکی از ده تکنولوژی برتر دنیاست که به زودی و با سرعت فوق العاده ای  شاهد تاثیر آنرا در همه ابعاد زندگی بشر خواهیم بود. این نوع پرینت، روش های نمونه سازی سریعِ ساخت اشیاء سه بعدی است که در آن، خلق اشیاء از مدل های سه بعدی طراحی شده توسط نرم افزارهای سه بعدی صورت می گیرد. به این صورت که مدل های طراحی شده توسط نرم افزارهای خاص موجود در بازار انجام شده و سپس این فایل ها با تبدیل به فایل هایی با فرمت های استاندارد به نرم افزاری واسط منتقل شده و در آنجا تبدیل به کدهای قابل فهم برای دستگاههای پرینتر سه بعدی می شوند. کنترل بازوهای حرکتی پرینتر های سه بعدی توسط مدارهای کنترلی و یا کامپیوتر انجام می گیرد.

ایشان افزودند: که پرینت سه بعدی دامنه کاربردی وسیعی دارد و در بخش هایی هم چون پزشکی، جواهرات، هوافضا، مجسمه سازی، معماری و غذایی استفاده می شود.

وی در پایان ضمن تشکر و قدر دانی از مساعدت های مالی و معنوی دکتر خانی و مجموعه بنیاد نخبگان ایلام که زمینه این جور برنامه ها رو فراهم می آورند اظهار امیدواری کرد که به زودی و تا پایان سال ۹۶ دو برنامه دوست علمی دیگر اجرا شود.