معلمان،ژنرال های بی ستاره…

ایلام معلم؛متاسفانه در سال های اخیرشاهد به وجود آمدن جوّی منفی علیه معلمان استان ایلام بوده ایم به گونه ای که معلمان را مسئول تمام ناهنجاری های تربیتی دانش آموزان و آن ها را موظف به برطرف کردن کم کاری اولیا ی دانش آموزان در تربیت فرزندان خود می دانند. این در حالی است که در ۲۴ ساعت یک شبانه روز دانش آموز نهایتا ۵ الی ۷ ساعت ( بسته به نوع مدرسه و مقطع تحصیلی دانش آموز ) در مدرسه می باشد و مابقی آن و ایام تعطیل را در کنار خانواده به سر می برد، که این خود نشان دهنده ی وظیفه ی اصلی و اولیه ی اولیا در تربیت فرزندان است. اما نکته اینجاست که وقتی اولیای دانش آموزان در تربیت فرزندان خود کم کاری و بی توجهی کنند و در کودک مشکلات تربیتی و اخلاقی بروز کند و اتفاقا همان کودک راهی مدرسه شود، ناگزیر معلم با نتیجه و ثمره ی کاشتِ ناصحیح اولیای بی خرد روبه رو می شود، مشکل به اینجا ختم نمی شود؛ برای برطرف کردن این نوع ناهنجاری ها و مشکلات تربیتی و اخلاقی نیاز به افراد متخصص در زمینه ی مشکلات تربیتی هست، این افراد روانشناسان و مشاورینی هستند که عدم حضور یا حضور کم رنگ آن ها به دلیل سو مدیریت در استخدام آن در آموزش و پرورش کاملا احساس می شود و از طرفی برگزاری کلاس های ضمن خدمت برای افزایش سواد و آگاهی معلمان در زمینه های مختلف چیزی حداقل بین ۳۰ تا ۴۰ میلیارد تومان می باشد و این درحالی است که به عنوان مثال و بنا به گفته ی یکی از مدیران کل یکی از استان های کشور: « از فروردین ماه ۹۶ تا به حال یک ریال به غیر از حقوق به استان ها داده نشده است.»

اکنون خود قضاوت کنید:

 

  • آموزش و پرورش، روانشناس و مشاور یا استخدام نمیکند یا کم استخدام می کند و از طرفی کلاس های ضمن خدمت برای افزایش آگاهی معلمان برگزار نمی کند .
  • همچنین اولیا در تربیت فرزندان خود کم کاری می کنند و از معلمان انتظارات خلاف واقع دارند.
  • و از طرف دیگر برخی از رسانه ها که با عدم آگاهی و درک لازم از شرایط، اقدام به خبر پراکنی علیه معلمان می کنند، جَوّی منفی علیه معلمان خصوصا معلمان استان ایلام به وجود آورده است. که در این بین به قول معروف: ” تمام کاسه و کوزه ها بر سر معلم خورد می شود” و معلم را در مرکز حوادث قرار داده و غالبا او را مقصر جلوه می دهند.

هر چند ما قبول داریم که انصافا معلمان در برخی از موارد کاملا مقصر بوده و در کار اشتباه آن ها در برخورد و تنبیه بدنی دانش آموزان هیچ شک و شبهه ای نیست و ما هم قصد حمایت از این گونه افراد را نداریم ولی حرف اصلی چیز دیگر است حرف اصلی این است که معلم را به گونه ای جلوه داده اند که هر وقت صحبت از درگیری و برخورد فیزیکی بین دانش آموز و معلم  می شود همه ی نگاه ها به سمت معلم به عنوان مقصر اصلی حادثه می رود در صورتی که بنا به دلایلی که ذکر شد معلم در غالب موارد چوب بی تدبیری  و بی خردی دیگران را می خورد و حتی گاها معلمان مورد ضرب و شتم دانش آموزان و اولیای آن ها قرار گرفته اند اما متاسفانه خبری از این گونه حوادث که معلم مظلوم و مضروب واقع می شود نمی شنویم که این خود جای بسی تامل و تاسف دارد.

 

معلم بروجردی بر اثر مجروحیت با چاقو درگذشت.

یک نمونه کوچک از انواع توهین ها و حملاتی است که علیه معلمان صورت میپذیرد ولی هیچ شخصی نسبت به آن واکنش نشان نمیدهد.

علی قربانی با تشریح ماجرای روز گذشته دبیرستان حافظی بروجرد گفت: ماجرا از جایی شروع شد که در ابتدا ساعت ۱۱ صبح خبری رسید که یک دانش‌آموز دبیرستانی (اول دبیرستان) با یک چاقو معلم فیزیک خود را سر کلاس درس مجروح کرده است؛ نام این معلم نیز “محسن خشخاشی” است.
او ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد، ساعت ۱۰:۳۰ صبح دانش‌آموز ضارب به همراه پدرش برای موجه کردن غیبت او به مدرسه می‌آید. در زمان پیگیری غیبت، پدر دانش‌آموز می‌فهمد که فرزندش در درس فیزیک ضعف دارد؛ زمانی که پدر و دانش‌آموز قصد خارج شدن از مدرسه را داشته‌اند، به یک‌باره تصمیم دانش‌آموز عوض می‌شود و به سر کلاس فیزیک می‌رود.
قربانی گفت: این دانش‌آموز سر کلاس می‌نشیند، معلم فیزیک هم به او می‌گوید که باید برای نشستن سر کلاس از دفتر مدرسه نامه و اجازه بگیرد که در این هنگام دانش‌آموز به یکباره با چاقویی که زیر لباس خود پنهان کرده بود، معلم خود را از ناحیه شاهرگ مصدوم می‌کند و بلافاصله از مدرسه متواری می‌شود.
رئیس اداره روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش لرستان گفت: در پی این ضربه، معلم مجروح شده و سریعا به بیمارستان منتقل می‌شود، اما از همان ابتدا مرگ مغزی وی مشهود بوده و در نهایت، عصر روز گذشته فوت کرده است.

در زیر بخشی از منشور حقوقی آموزش و پرورش برای معلمان، دانش آموزان و اولیا آن ها آورده شده تا با آگاهی از آن شاید در زمینه ی برخورد های فیزیکی با معلمان پیشگیری به عمل آید:


منشور حقوقی آموزش و پرورش

قابل توجه دانش آموزان، اولیا و تمام کسانی فکر می کنند یک معلم مسئول تمام ناهنجاری های تربیتی و اخلاقی دانش آموزان است.

مطابق مواد ۶۰۸ و ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی ( هر فردی به مدیر و کارکنان شاغل در مدارس دولتی و غیر دولتی در هنگام انجام وظیفه و ارائه خدمت توهین نماید.) مشمول مجازات های ذیل میگردد:

  • مدت ۳ تا ۶ ماه حبس تعزیری
  • شلاق تعزیری تا ۷۴ ضربه
  • جزای نقدی

مصادیق توهین عبارت اند از :

  • به کار بردن کلمات رکیک، اهانت آمیز و تحقیر کننده
  • هرگونه فحاشی و ناسزا گفتن
  • انجام عملی که دلالت بر توهین داشته باشد
  • وارد آوردن هرگونه ضربه به قصد توهین و آسیب