حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 2 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1755 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • 1

 • 19 دی 1400 - 8:07
  شناسه : 775

  به گزارش ایلام معلم، مهدی اسماعیلی رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش مجلس در برنامه تیتر یک امشب با موضوع «افت سطح سواد دانش آموزان با ادامه آموزش مجازی»، اظهار کرد:تعطیلی مدارس و تغییر شیوه نظام آموزشی از حضوری به غیر حضوری اختیار نبوده بلکه یک اجبار بوده است و این اجبار بدون توجه به […]

  ارسال توسط :
  پ
  پ

  به گزارش ایلام معلم، مهدی اسماعیلی رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش مجلس در برنامه تیتر یک امشب با موضوع «افت سطح سواد دانش آموزان با ادامه آموزش مجازی»، اظهار کرد:
  تعطیلی مدارس و تغییر شیوه نظام آموزشی از حضوری به غیر حضوری اختیار نبوده بلکه یک اجبار بوده است و این اجبار بدون توجه به آمادگی ما انجام گرفته است.

  وی ادامه داد: در برخی از کشورها، از قبل یک آمادگی‌هایی برای راه‌اندازی سامانه آموزش مجازی داشتند نه به خاطر کرونا بلکه به عنوان یک ابزار کمک آموزشی، دسترسی داشتند.

  *هیچ نظام آموزشی جای آموزشی حقیقی و حضوری را نمی‌گیرد

  اسماعیلی اضافه کرد: با یک رویکرد جدیدی مواجه شدیم که منجر به تعطیلی مدارس و کلاس‌های حضوری شد و طبیعتاً تمام اندیشمندان علم تعلیم و تربیت معتقدند که هیچ نظام آموزشی جای آموزشی حقیقی و حضوری را نمی‌گیرد؛ هرچند توانمند و بسیار پیشرفته باشد.

  وی افزود: معلم در کلاس‌های حضوری، مباحثی را یاد می‌دهد که غیرقابل پیش‌بینی است و این مباحث ممکن است در کتاب‌های درسی هم نباشد یعنی مجموعه آموخته‌های دانش‌آموزان در کلاس‌های حضوری بیشتر رشد و نمو پیدا می‌کند و لذا در دو سالی که تقریباً از بیماری کرونا گذشته است، نظام آموزشی یک آسیب جدی دیده‌ است.

  *بیشترین آسیب را در دوره کرونا دانش‌آموزان دوره ابتدایی دیدند

  رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد: نظام تعلیم و تربیت، اهدافی را دنبال می‌کرد اما در این دوره کرونا، نتوانست به طور کامل دست یابد البته تلاش‌های فرهنگیان را نباید نادیده بگیریم که به یک سطحی از مهارت و توانمندی رسیدند و واقعاً جای تشکر دارد.

  وی افزود: در هرحال باید این را قبول کنیم که نظام آموزشی ما لطمه دید یعنی آموزش‌ها بدون توجه به تفاوت‌های فردی در فضای مجازی ارائه شد؛ از سوی دیگر کنش متقابل معلم و دانش آموز را فقط در فضای حقیقی و حضوری می‌توانیم داشته باشیم.

  اسماعیلی اظهار کرد: امیدوار هستیم که رویکرد آموزش و پرورش و نظام آموزشی در دوران پسا کرونا، یک حالت جدی به خود بگیرد و بتوانیم سریعاً رویکردها را عوض کنیم و با یک شیوه جدید، عقب ماندگی این دو ساله را جبران کنیم.

  وی با بیان اینکه بیشترین آسیب را در دوره کرونا دانش‌آموزان دوره ابتدایی دیدند، گفت: ما در مجلس ارتباط تنگاتنگی با مسؤولان آموزش و پرورش داریم و موارد را رصد می کنیم و به آموزش و پرورش کمک می‌کنیم تا این خلأ دوساله را بتواند برطرف کند.

  * ۳.۵ میلیون دانش‌آموز دسترسی مناسب به سامانه آموزشی شاد را نداشتند

  رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه ۳.۵ میلیون دانش‌آموز دسترسی مناسب به سامانه آموزشی شاد را نداشتند، افزود: آموزش و پرورش مجبور شد از تلویزیون آموزشی کمک بگیرد و یا درس‌نامه تهیه کند و در اختیار دانش‌آموزان قرار دهد اما با هیچ کدام از آنها، وضعیت مطلوبی که دنبالش هستیم تا دانش‌آموزان به آن اهداف آموزش و پرورش دست یابند، محقق نشده است.

  وی با بیان اینکه در بحث پرورشی نیز واقعاً نیازمند یک برنامه‌ریزی بسیار موثرتری هستیم، ادامه داد: بحث تحرک و ورزش دانش‌آموزان نیز کاملا مغفول بود. به همین دلیل نیازمند یک بازنگری در دوره پساکرونا هستیم تا این عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم.

  اسماعیلی تأکید کرد: بحث کرونا دائما توسط ستاد ملی مقابله با کرونا پایش می‌شود و همیشه این را گفتیم که سلامت دانش‌آموزان و مردم برای ما اولویت اول است پس دائما پایش می‌کنیم و اگر خدای نکرده وضعیت به سمت و سویی برود که سلامتی دانش‌آموزان در در بازگشایی مدارس و کلاسهای حضوری تهدید شود قطعاً در رویه تجدیدنظر می‌شود و پس برای اولیای مدرسه و دانش‌آموزان جای نگرانی نیست.

  وی با بیان اینکه بین آموخته‌های دانش آموزان در آن چیزی که می‌خواستیم به آن برسند با آن چیزی که در حال حاضر رسیدند، مطابقت چندانی وجود وجود ندارد، گفت:  یکی از آسیب هایی که در این حوزه دیدیم این است که تشتت در شیوه‌های یادگیری ایجاد شد و اولیا شیوه‌هایی که خودشان بلد بودند را به دانش‌آموز تحمیل کردند؛ در حالی که شاید در مدرسه این شیوه‌ها کارساز نباشد.

  * دیگر نمی‌توانیم تبلت و گوشی هوشمند را از دست دانش‌آموز بگیریم

  رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش مجلس با تأکید بر اینکه در عصر انفجار اطلاعات هستیم، افزود: باید شیوه‌های آموزشی تغییر کند و به شیوه‌هایی رجوع کنیم که متناسب با ایام پساکرونا باشد؛ شیوه‌های آموزشی ما باید آنقدر چابک و پویا باشد که بتواند دانش آموز را اغنا کند زیرا دیگر نمی‌توانیم تبلت و گوشی هوشمند را از دست دانش‌آموز بگیریم و باید با نگاه ابزار آموزشی به آن نگاه کنیم.

  وی تصریح کرد: باید یادگیرنده و یاددهنده در تعامل باشند و نیازمند تجدیدنظر در شیوه تدریس و محتوای تدریس هستیم و سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی باید سریعاً مشغول تدوین نظام‌نامه آموزشی جدید با پلتفرم جدید باشد تا بتواند این عقب ماندگی ها را با توجه به اقتضائات علم روز تحت پوشش قرار دهد.

  انتهای پیام/

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.