حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 11 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1755 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • 1

 • آموزش و پرورش استان نیازمند جراحی !
  05 دی 1400 - 7:48
  شناسه : 714
  یادداشت؛ آموزش و پرورش استان بیش از آنکه مُحتاج مُسکنی مقطعی همچون جابجایی نیروها از جایی به جای دیگر باشد نیازمند جراحی اساسی در بدنه خود است تا بتواند با استفاده از یکپارچگی سازمانی، به حرکت و پویایی خود ادامه دهد در غیر اینصورت دور از انتظار نیست که باز هم درگیری و کشمکش های درونی را شاهد باشیم که نتیجه‌ی آن تنها تضعیف بیش از پیش دستگاهی همچون آموزش و پرورش باشد.
  ارسال توسط : نویسنده : سیدآرمین حسینی
  پ
  پ

  سیدآرمین حسینی؛وجود افراد ناکارآمد سبب بروز مشکلات عدیده‌ای در چرخه بهره‌وری سیستم یک دستگاه می‌شود چراکه اگر آن دستگاه بجای نگاه توسعه‌محور و پیشران، در پی حل مناقشات درونی خود شود نمیتوان انتظار بهره‌برداری مناسب را از آن سیستم انتظار داشت.

  یکی از مولفه‌های اساسی در تمام دستگاه‌های اجرایی در جوامع گوناگون بشری، نیروی انسانی است.عامل انسانی مناسب سبب بروز شکوفایی هرچه بیشتر بهره‌بروری آن دستگاه در تمام ابعاد گوناگون می‌شود.اگر در تبیین چگونگی بکارگیری نیروهای خلاق و توانمند در چرخه بهره‌وری استفاده مناسب صورت نگیرد نمیتوان انتظار داشت که آن سیستم به اهداف و چشم انداز بلند مدت خود نیل یابد.

   آموزش و پرورش یکی از سیستم‌های تاثیرگذار در سطوح مختلف جامعه است که تغییرات در آن به هر نحوی تأثیری عمیق بر کالبد آن جامعه دارد.علاوه بر نیروی انسانی، وجود مدیران توانمند، زمینه‌ساز دستیابی آن دستگاه به اهداف سازمانی خود خواهد شد.
  چرا که اگر مدیری کوشا و فعال در راس ادارت مناطق و شهرستانها قرار نگیرد نمیتوان به اهداف عالی مورد انتظار در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش دست یافت. متاسفانه در آموزش و پرورش استان، مدیران ادارات میانی، به نوعی دچار خستگی و کسلی ناشی از تغییر دولت قرار گرفته و در برزخ ماندن و رفتن گرفتار مانده‌اند.

  مدیرکل آموزش و پرورش استان نیک می‌داند که توسعه و برون رفت از وضعیت موجود، تعیین تکلیف سریع مدیران مناطق و شهرستان‌ها است تا با تزریق نیروی تازه‌نفس و با افکار نو چرخ محرکه تعلیم و تربیت که در اواخر دولت قبل از حرکت باز ایستاده بود را به حرکت درآورد.

  آموزش و پرورش استان بیش از آنکه مُحتاج مُسکنی مقطعی همچون جابجایی نیروها از جایی به جای دیگر باشد نیازمند جراحی اساسی در بدنه خود است تا بتواند با استفاده از یکپارچگی سازمانی، به حرکت و پویایی خود ادامه دهد در غیر اینصورت دور از انتظار نیست که باز هم درگیری و کشمکش های درونی را شاهد باشیم که نتیجه‌ی آن تنها تضعیف بیش از پیش دستگاهی همچون آموزش و پرورش باشد.

  در پایان توجه به این نکته ضروری مهم خواهد بود که اگرچه تغییرات عمیق نیازمند جلب توجه و اعتماد عوامل بیرونی دستگاه همچون رجل سیاسی برای عدم توقف است،اما استقلال و تمامیت دستگاهی همچون آموزش و پرورش در انتخاب افراد شایسته و کارآمد زیرسوال نرفته و مدیرکل آموزش و پرورش استان به دور از هرگونه هیاهو نسبت به تصمیم‌گیری در این باره بپردازد و بتواند افرادی که می‌توانند نقطه عطفی در بهره‌وری سیستم تعلیم و تربیت را دارند به عنوان بازوی اجرایی در شهرستان و مناطق بکارگیری کند

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.