حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Tuesday, 28 June , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1175 تعداد نوشته های امروز : 0×
02 دی 1400 - 14:47
شناسه : 701

اسماعیل حسین پور؛ عضو انجمن اسلامی معلمان خراسان شمالی؛ یکی از بزرگ ترین افت و آفات مدیریت در کشور ما، نبود برنامه ریزی مطلوب برای مقابله با بحران ها است. بعضی کار به دستان در برخی موارد، بدترین تصمیم را در بدترین شرایط اتخاذ می کنند که ثمرۀ آن رنج و اندوه بلند ملت است. ما هنوز […]

ارسال توسط :
پ
پ

اسماعیل حسین پور؛ عضو انجمن اسلامی معلمان خراسان شمالی؛ یکی از بزرگ ترین افت و آفات مدیریت در کشور ما، نبود برنامه ریزی مطلوب برای مقابله با بحران ها است. بعضی کار به دستان در برخی موارد، بدترین تصمیم را در بدترین شرایط اتخاذ می کنند که ثمرۀ آن رنج و اندوه بلند ملت است. ما هنوز نیاموخته ایم آینده نگر و آخربین باشیم و در بسیاری موارد اگر تصمیمی گرفته ایم؛ نه از سرِ اقتدار، بلکه از سرِ اجبار بوده است. تصمیم ناصواب ستاد ملی مبارزه با کرونا و بی توجهی به نظرات دلسوزان این عرصه به ویژه مواضع کمیته علمی کرونا که پس از تایید اولین مبتلا به امیکرون در ایران؛ خواستار یک ماه “قرنطینه” شده بود؛ یکی از این مصداق ها است.

با ابتلای اولین شهروند ایرانی به سویه جدید امیکرون، انتظار این بود این ستاد مانند بسیاری کشورهای جهان، در تصمیمی بهنگام و با اعمال محدودیت های کرونایی نظیر تعطیلی مدارس، دورکاری برخی کارکنان و… در راستای تحقق درخواست کمیته علمی کرونا گام بردارد؛ ولی با کمال تأسف، این ستاد با بی توجهی آشکار به نظرات علمی این ستاد، صرفا به برخی توصیه های تکراری اکتفا نموده است.

امروز بیش از 15 میلیون دانش آموز راهی مدرسه می شوند که از این جمع، 9 میلیون دانش آموز ابتدایی و پیش دبستانی واکسن نزده اند. این جمعیت انبوه دانش آموزی ناگزیرند از وسایل حمل و نقل عمومی یا سرویس های دانش آموزی استفاده کنند که در این ترددها، رعایت فاصله گذاری اجتماعی عملا ناممکن است و خطر تسری این بیماری به اعضای خانواده نگران کننده است.

به رغم تلاش های ستودنی فرهنگیان برای اعمال شیوه نامه های بهداشتی، بسیاری از این دانش آموزان به ویژه در دوره ابتدایی به علت شرایط جسمی و روحی، چندان قادر و مایل به رعایت دستورالعمل های بهداشتی نیستند و از سویی با برودت هوا، امکان تهویه مطلوب کلاس ها وجود ندارد.

بنا به گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، جوانان بیشتر به سویه کرونا مبتلا می شوند و این بیماری قدرت سرایت بالایی دارد؛ یعنی در طول ۱.۵ روز تعداد کسانی که به این بیماری مبتلا می‌شوند؛ ۲ برابر خواهد شد. بی توجهی ستاد ملی مبارزه با کرونا به پیشنهاد کمیتۀ علمی، مبنی بر اعمال محدودیت های چند هفته ای و تعطیلی مدارس، این شبهه و شائبه را ایجاد می کند که این کمیته توجهی به نظرات کارشناسان حوزۀ بهداشت و درمان ندارد و همچنان رویۀ مدیریتی ناصحیح دولت قبل، بر این ستاد حاکم است.

هر چند به علت برخی تنگناهای معیشتی، اعمال برخی محدودیت ها آثار نامطلوبی بر کسب و کار مردم دارد ولی تعطیلی چند هفته ای مدارس، می تواند تا حدی باعث کاهش دغدغه صاحب نظران، دانش آموزان و اولیا شود و از حجم ترددهای انبوه و ابتلای فراگیر به این بیماری بکاهد.

بدیهی است سهل انگاری این ستاد، بی توجهی به نظر کارشناسان و اعمال نظراتی در تضاد با نگاه علمی متخصصان، می تواند ایران را وارد پیک ششم کرونا کند که با پیدایش پیک جدید، قطعا اعمال محدودیت های بعدی، دیرهنگام و بی ثمر خواهد بود.

انتظار می رود این ستاد ضمن تجدیدنظر در تصمیم اتخاذ شده، نظرات متخصصان و کارشناسان را برای اعمال محدودیت ها لحاظ کند و از هرگونه سطحی نگری، ساده انگاری و بی توجهی به نگاه علمی در قبال این ویروس، جداً اجتناب ورزد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.