حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 2 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1755 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • 1

 • 26 آذر 1400 - 21:16
  شناسه : 684

  حامد گنجی،علت تعدی به حریم آل الله و شهادت حضرت صدیقه‌ی مرضیه (س) به فاصله کوتاهی از رجعت نبی اکرم (ص) را می‌شود از جهات فراوان بررسی و تحلیل کرد که به هیچ وجه در این جستار کوتاه نخواهد گنجید و چندین جلسه‌ی چند ساعته را باید به روشنگری آن پرداخت اما به رسم ادای […]

  ارسال توسط :
  پ
  پ

  حامد گنجی،علت تعدی به حریم آل الله و شهادت حضرت صدیقه‌ی مرضیه (س) به فاصله کوتاهی از رجعت نبی اکرم (ص) را می‌شود از جهات فراوان بررسی و تحلیل کرد که به هیچ وجه در این جستار کوتاه نخواهد گنجید و چندین جلسه‌ی چند ساعته را باید به روشنگری آن پرداخت اما به رسم ادای دَین و وظیفه‌ی قلم باید به آن بپردازیم. جدای از بزرگی مصیبت که داغ آن تا دنیا دنیاست بر دل‌های بیدار و فطرت‌های پاک مانده و خواهد ماند و جدای از فقدانی که امت اسلام با این مصیبت با آن روبرو شد و فارغ از بُعد احساسی آن که شانه‌های انسانیت را لرزاند و سرهای پلیدی و تاریکی مطلق را فراز کرد ذکر چند نکته حیاتی است.

  پیامبر اکرم (ص) در زمان حیات مبارک و پر برکتشان در مجالس و اماکن مختلف و به دلایل متفاوت بارها و بارها اهل بیت و خاصه حضرت زهرا (س) را تکریم و تقدیس کردند تا جایی که مشهور است نبی اکرم(ص) فرمودند: هرکه زهرا (س) را تکریم کند مرا تکریم کرده و هر که مرا تکریم کند خدا را تکریم نموده و هرکه زهرا (س) را بیازارد مرا آرزده و هرکه مرا بیازارد خدا را آزرده. اما بر سر امت پیامبر چه آمده که در اندک زمانی پس از ایشان غضب‌ها و غرض‌ها آنچنان رخ نموده که کمترین ندایی در برابر این حادثه از جامعه آن روز بر نمی‌آید؟

  آن زمان که محمد (ص) نبوت خود را به افکار عمومی آن دوران تبلیغ کرد و اسلام هنوز قوام و دوامی نیافته بود از بزرگان جامعه جز قلیلی کسی با او هم صدا نشد. دسیسه‌ی ترور، تحریم، تحقیر و … هیچکدام موثر نیفتاد تا بالاخره زحمات و سخت‌کوشی های پیامبر (ص) نتیجه داد و غالب جامعه همراه و پذیرا شدند اما باید این قسمت را غافل نبود که بعضی خواص مصلحت را در هم‌صدایی یافته بودند. همین از دلایلی شد که بعد از ایشان تنها قرآن را برای حفظ عوام به گِرد خود پذیرا شدند و بر سر پذیرش سایر مباحث نقد داشتند. در بوق و کرنا کردند که پیامبر فقط آنچه در قرآن برایمان آورده صحیح مطلق است و در سایر امور ما هم نظر داریم و نظر محمد(ص) فصل الخطاب نیست.

  یکی از این موارد که بسیار بر روی آن بحث است امر ولایت بود. برای شیوخ بزرگ سنگین بود ولایت جوانی سی و سه ساله را در جَو عشیره‌ای حاکم آن دوران بپذیرند ولو آن را پیامبر خدا بیان کرده باشد، از این رو خودشان نشستند بریدند و دوختند. اما باید همه‌ی جامعه را هم صدا می‌کردند و این بهانه ای شد تا طمع همیشگی و بی پایان بشر را به سروری بجنبانند و زهرا(س) آن زمان تنها مدافع حرم اهل بیت و یگانه همراه ولی معصوم زمان شد که به ظواهر فریفته نشد، به بیان و خطابه سعی در روشنگری جامعه داشت و آخر با نثار جان خود گامی از دفاع از ولایت عقب ننشست.

  غرض نگارنده در پرداختن به این جنبه از شهادت بانوی آب و آیینه این است که در روزهای آخرالزمان با همه‌ی فتنه های صعب و سختش آگاهی به این مسائل درک اتفاقات عصرمان را سهل‌تر می‌کند. آگاه باشید که ما مردم تا در پذیرش مطلق ولایت فقیه امتحان پس ندهیم خداوند ولی معصوم را میان ما عیان نمی‌کند. آگاه باشید در این روزهای سخت و با این همه جادوی فکری تنها دفاع از ولایت می‌تواند کلید گذر از گذارها تنگ و پیچیده باشد.
  آگاه باشید تا ظهور گامی بیشتر نمانده خود را آماده کنید و همان‌طور که به فضل الهی در آزمون جنگ و تحریم پیروز شدیم به فضل خدا در امتحان ولایت هم سربلند باشیم تا لایق سربازی فرزند زهرای اطهر(س) باشیم ان شاالله.
  و من الله توفیق

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.