حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 3 June , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1659 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • 1

 • 31 مرداد 1400 - 15:30
  شناسه : 584

  علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش  درباره تأثیر 60 درصدی معدل در کنکور 1402 و میزان آمادگی این وزارتخانه، اظهار کرد: یک اتفاق خوبی که در مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب وجود دارد، بحث افزایش تأثیر سوابق تحصیلی است. وی با بیان اینکه باید میزان یادگیری دانش‌آموزان مورد سنجش قرار گیرد، افزود: در قالب کشورهای دنیا، سوابق […]

  ارسال توسط :
  پ
  پ

  علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش  درباره تأثیر 60 درصدی معدل در کنکور 1402 و میزان آمادگی این وزارتخانه، اظهار کرد: یک اتفاق خوبی که در مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب وجود دارد، بحث افزایش تأثیر سوابق تحصیلی است.

  وی با بیان اینکه باید میزان یادگیری دانش‌آموزان مورد سنجش قرار گیرد، افزود: در قالب کشورهای دنیا، سوابق تحصیلی یکی از مبانی تعیین کننده در سنجش و پذیرش دانشگاه‌هاست.

  *  امتحانات نهایی از اعتبار قابل توجهی برخوردار بوده و دارای روایی است

  کمرئی ادامه داد: بر این اساس، تأثیر سوابق تحصیلی اتفاق خوبی است اما اینکه چقدر باید سهم سوابق تحصیلی باشد، نکته‌ای است که به نوع نگاه ما و مناسباتی که بین دانشگاه و آموزش عمومی وجود دارد، بر می‌گردد.

  وی با بیان اینکه امتحانات نهایی از اعتبار قابل توجهی برخوردار بوده و دارای روایی است، گفت: به عبارت دیگر،  چیزی که باید بسنجد را می‌سنجد و این موضوع برخلاف کنکور است؛ چرا که کنکور، تکنیک‌های تست‌زنی و مهارت‌های دانش‌آموز در تست‌زنی و میان‌بر زدن‌ها را می‌سنجد و فهم عمیق را نمی‌سنجد. 

  *سؤالات تشریحی امتحان نهایی، اهداف تحصیلی را می‌سنجد

  معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه سؤالات تشریحی امتحان نهایی، اهداف تحصیلی را می‌سنجد، اظهار کرد: وقتی که طراح سؤال در مرکز سنجش، سؤالات امتحان نهایی را طرح می‌کند باید اصول سنجش و اندازه‌گیری را رعایت کند یعنی هم از نظر دشواری سؤالات و هم از نظر اهداف درسی باید لحاظ کند.

  وی با بیان اینکه وقتی اهداف درسی مورد سنجش قرار می‌گیرد، آزمون پیشرفت تحصیلی نامیده می‌شود، گفت: کنکور مدعی است که آزمون پیشرفت تحصیلی را انجام می‌دهد، در حالی که از نظر ما اینگونه نیست چون به اهداف تحصیلی توجه ندارد یعنی هرچقدر سؤالات را سخت‌تر طرح کند و بتواند دانش‌آموزان را تفکیک دهد، برایشان مهم است.

  * آموزش و پرورش را مقدمه و آماده کننده نیرو برای ورود به دانشگاه نمی‌دانیم

  کمرئی با تأکید بر اینکه امتحانات در آموزش و پرورش، ملاک محور است و در کنکور، هنجار محور است، افزود: از نظر ما مهم این است که سابقه تحصیلی بتواند تمام عیار در گزینش دانشگاه تعیین کننده باشد. چون آموزش و پرورش را مقدمه و آماده کننده نیرو برای ورود به دانشگاه نمی‌دانیم.

  وی اضافه کرد: اینکه دانش‌آموز باید قابلیت‌هایی را از نظر علمی کسب کند تا در آزمون‌های بعدی در هرجا موفق باشد، یک امر بدیهی است اما اینکه در خدمت آموزش عالی باشد، مطلقا همچنین تلقی نداریم بلکه معتقدیم آموزش و پرورش اهداف معینی در هر کشوری دارد و آن هم تربیت دانش‌آموزان است. به عبارت دیگر تربیت شهروندانی آگاه با ویژگی‌هایی که در سند تحول است و اگر بتواند به این اهداف دست پیدا کند، کارش را انجام داده است. 

  * معتقدم سازمان سنجش باید رویکردش را تغییر دهد

  معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: اینکه دانشگاه مایل است از چند درصد از سوابق تحصیلی استفاده کند، امری است که به خودشان بر می‌گردد اما ما به دنبال این هستیم که تأثیر سوابق تحصیلی بالا باشد و بر این اساس، از این منظر نمی‌توانیم بگوییم 60 درصد زیاد است.

  وی ادامه داد: در کنکور، سنجش در 3، 4 ساعت صورت می‌گیرد و تمام سرنوشت دانش‌آموز را تعیین می‌کند و این در حالیست که در امتحانات، سنجش در یک ماه انجام شده و یادگیری‌های دانش‌آموزان را می‌سنجد؛ بر این اساس، تأثیر سوابق تحصیلی مشروط بر اینکه اعتبارش تقویت شود و صحت تصحیح و امثالهم که گاهی اوقات نسبت به آن نگرانی مطرح می‌شود که البته جای نگرانی وجود ندارد می‌تواند مبنا در پذیرش دانشگاه قرار گیرد.

  کمرئی با تأکید بر اینکه مایل هستیم سهم سوابق تحصیلی بیشتر باشد که اکنون فعلا توافق جمعی روی 60 درصد است، گفت: قبلا سوابق تحصیلی پایه یازدهم هم مطرح بود که در جلسه رأی نیاورد زیرا همه اعتقاد داشتند که استرس را نباید به پایه‌های بیشتری درباره دانش‌آموزان تعمیم دهیم و پایه دوازدهم مورد اجماع و موافقت قرار گرفت. 

  وی تصریح کرد: معتقدم سازمان سنجش باید رویکردش را تغییر دهد و اهداف تحصیلی دنبال کند؛ نه سؤالاتی که باعث شبهاتی می‌شود چرا که آن 40 درصد هم باز می‌تواند موجب انحراف ذهنی داوطلبان به سمت مؤسسات کنکور و امثالهم شود.

  معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «آیا امتحانات به صورت استاندارد برگزار می‌شود»، گفت: آموزش و پرورش این اعتقاد را دارد که مخصوصا در 3، 4 سال اخیر که در ارسال سؤالات از حوزه فناوری استفاده کرده و رمزگذاری را انجام می‌دهد، تقلبی صورت نگرفته است چرا که 20، 30 دقیقه قبل از امتحان و برخی اوقات در زمان امتحان، افراد از رمز آگاهی پیدا می‌کنند و رعایت همه جوانب امنیتی می‌شود.

  وی با تأکید بر اینکه در این 4 سال، هیچ سؤالی لو نرفته است، گفت: قبلا مواردی از لو رفتن سؤالات امتحانی وجود داشت اما در این 4 سال گذشته، هیچ سؤالی لو نرفته است چرا که سؤالات ایمن طراحی می‌شود و ارسال هم ایمن هست و در زمان بازگشایی هم نظارت‌ها صورت می‌گیرد.

  کمرئی ادامه داد: البته گاهی اوقات دیده شده که یک ربع یا نیم ساعت بعد از برگزاری آزمون، سؤالات در فضای مجازی منتشر شده است؛ در این زمینه هم باید آموزش و پرورش از نظر فنی تجهیز شود، موبایل یاب و دستگاه‌های مورد نیاز در این خصوص و برخی اقدامات تأمینی و امنیتی صورت گیرد تا از این نظر هم نگرانی‌ها را برطرف کنند. 

  انتهای پیام/

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.