حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Tuesday, 6 December , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1424 تعداد نوشته های امروز : 0×
22 مرداد 1400 - 10:36
شناسه : 578

ایلام معلم| مدیریت یک دستگاه اجرایی خصوصا در بخش آموزش و پرورش کاری بسیار دشوار و طاقت فرسا است، دست و پنجه نرم کردن با مسائل و مشکلات مختلف آموزشی و تربیتی و هدایت یک اداره برای دستیابی به اهداف و نیز مدیریت نیروی انسانی و همچنین منابع مالی و مادی آن اداره‌، مدیریت آن […]

ارسال توسط :
پ
پ

ایلام معلم| مدیریت یک دستگاه اجرایی خصوصا در بخش آموزش و پرورش کاری بسیار دشوار و طاقت فرسا است، دست و پنجه نرم کردن با مسائل و مشکلات مختلف آموزشی و تربیتی و هدایت یک اداره برای دستیابی به اهداف و نیز مدیریت نیروی انسانی و همچنین منابع مالی و مادی آن اداره‌، مدیریت آن دستگاه یا اداره را به مسئله ای بدل میکند که شاید درحیطه‌ی توان و ظرفیت هر کسی نباشد.

مدیریت میتواند به عنوان چاقویی دولبه عمل کند؛ از یک سو استفاده بهینه از منابع مالی و مادی و نیز مدیریت سرمایه های موجود و در دسترس یک اداره میتواند به گونه ای انجام پذیرد که درصد قابل توجهی از مشکلات حوزه های مالی و مادی آن اداره را برطرف کند، و از سوی دیگر سوءمدیریت در کنترل و نظارت بر موارد مذکور میتواند فاجعه به بار آورد.

اخیرا با توجه به گزارش های واصله به این پایگاه خبری، مطلبی در این پایگاه خبری با عنوان “هدر رفت بیت المال در آموزش و پرورش” نگاشته شد که در آن درباره‌ی سوءمدیریت بودجه و بیت المال در آموزش و پرورش انتقاد شده بود، انتقادی که با توجه به هزینه هایی که در آن اداره صورت گرفته بود و نیز مشکلات بسیار زیاد مدارس این منطقه، مجالی برای پاسخگویی برجای نگذاشت و به مذاق برخی‌ها خوش نیامد!

اما اینبار نیز اداره آموزش و پرورش موسیان خبرساز شد، خبری بسیار نگران کننده که شاید حاصل بی تدبیری های موجود در مدیریت این اداره باشد. بر اساس اخبار واصله به این پایگاه خبری، یکی از مدارس روستایی این منطقه مورد سرقت قرار گرفته است.

در این اوضاع بد اقتصادی که تمامی وزارت خانه‌ها و نیز زیر مجموعه های آنان و همچنین مردم مستقیما درگیر مشکلات اقتصادی شده اند، شنیدن خبر سرقت از مدارس بسیار دردناک است. اما حالا شاید فکر‌کنید که این مسئله چه ارتباطی با مدیریت یک اداره میتواند داشته باشد؟!

پاسخ به پرسش فوق الذکر بسیار ساده است؛ بدین صورت که مدرسه‌ی مذکور از مدارس پرجمعیت و بزرگ این منطقه می باشد که از این نظر دارای اهمیت بسیار خاصی است؛ اهمیتی که شاید هنوز برای اداره آموزش و پرورش موسیان به صورت کامل درک نشده باشد.

همچنین هزینه هایی که برای رنگ آمیزی و نو نوار کردن اتاق ریاست اداره آموزش و پرورش منطقه موسیان صورت گرفته بود میتوانست برای خرید و نصب دوربین های مدار بسته در چنین مدارسی به کار رود. اما متاسفانه باز هم سوءمدیریت کار دست آموزش و پرورش منطقه‌ی موسیان داده و علاوه بر اینکه خسارتی به مدرسه‌ی مذکور وارد شده است ضعف مدیریتی درآن اداره را نمایان ساخته است؛ آن هم به این دلیل که همانگونه که پیش‌تر سخن به میان آمد و متذکر شدیم مدیریت کار هرکسی نیست، و این بار نیز انتصابات اشتباهی که در دوران مدیرکل سابق آموزش و پرورش استان انجام گرفته است، عملکرد یک مجموعه مانند آموزش و پرورش را زیر سوال برده است.

از جمله ویژگی نظام های متمرکز آموزشی و پرورشی، به هم پیوستگی و ارتباط اعضا و قسمت های مختلف با یکدیگر است، به گونه‌ای که هر حرکت باعث کنش و واکنش هایی در قسمت های مختلف و نیز باعث اثرپذیری و اثرگذاری بر آن قسمت ها می شود، قاعدتا این ارتباط‌ها میتوانند مثبت و منفی باشند و اثرات آنان نیز به همین صورت باشد اما به همان گونه که تشویق و ترغیب و ارتباطات و اثرات مثبت حائز اهمیت است قطع ارتباط منفی و اثرات آنان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. وقتی شخصی در جایی گذاشته می شود که شاید کارایی و شایستگی لازم را برای انجام مسئولیت های محوله نداشته باشد و نسبت به اَهم و مهم ها و نیز اولویت ها در حیطه‌ی کاری خود چندان توجیه نباشید، میتواند اثرات منفی را به جای گذارد، اثراتی که نه تنها کل مجموعه، بلکه خود شخص را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

قاعدتا مدیرکل آموزش و پرورش استان ایلام می بایست سوءمدیریت زیرمجموعه‌های خود را به جدّ پیگیری کند چرا که علاوه بر هدررفت بیت المال و اتلاف منابع مالی و مادی، آسایش و رفاه و آرامش دانش آموزان و فرهنگیان نیز به مخاطره می افتد.

باتوجه به دورافتاده بودن منطقه موسیان و نیز اهمیت بسیار بالای آن در استان ایلام به خاطر مرزی بودن آن، مدیر کل آموزش و پرورش استان ایلام می بایست هرچه سریعتر فکری به حال اوضاع مدیریت آموزش و پرورش این منطقه نماید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.