حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Friday, 2 December , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 5247 تعداد نوشته های امروز : 52×
باقری: تولید مواد مخدر در افغانستان پس از حضور آمریکا ۵۰ برابر شد
14 آبان 1401 - 9:17
شناسه : 55687

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، علی باقری روز شنبه در همایش بین‌المللی «قرن ۲۱ و جهان عاری از سلطه آمریکا» که در دانشگاه تربیت مدرس گفت: چیزی که اکنون در عراق می‌بینیم با آن چیزی که آمریکایی‌ها انتظارش را داشتند در هیچ ساحتی و در هیچ‌یک از عرصه‌های تقنین، حاکمیت و فضای افکار عمومی […]

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، علی باقری روز شنبه در همایش بین‌المللی «قرن ۲۱ و جهان عاری از سلطه آمریکا» که در دانشگاه تربیت مدرس گفت: چیزی که اکنون در عراق می‌بینیم با آن چیزی که آمریکایی‌ها انتظارش را داشتند در هیچ ساحتی و در هیچ‌یک از عرصه‌های تقنین، حاکمیت و فضای افکار عمومی و اجتماعی مطابق نگاهشان نیست.

وی افزود: البته آنها در این سال‌ها تلاش فراوانی انجام دادند و به تعبیری که رئیس جمهور سابق آمریکا به‌کار برد، ۷ هزار میلیارد دلار هزینه کردند اما اهدافی که انتظارش را داشتند محقق نشد.

معاون وزیر امور خارجه افزود: در افغانستان که بسیار مشهود است بعد از ۲۰ سال حضورشان در افغانستان اولا مجبور شدند این کشور را ترک کنند و وقتی هم که خاک افغانستان را ترک کردند دستاورد آنها ناامنی بیشتر و نهادینه‌تر و گسترده‌تر شدن تروریسم در این کشور بود. همچنین تولید مواد مخدر نزدیک ۵۰ برابر بیشتر از زمانی بود که آمریکایی‌ها وارد افغانستان شدند و خروج و مهاجرت از افغانستان افزایش پیدا کرد.

باقری عنوان کرد: آمریکایی‌هایی که اعتقاد داشتند که می‌خواهند با ابزار نظامی به افغانستان بیایند و امنیت را برقرار کنند و این امنیت بستری برای تحقق توسعه و بعد ترویج دموکراسی در افغانستان شود امروز بعد از ۲۰ سال می‌بینیم که این کشور توسعه، امنیت و دموکراسی ندارد و این واقعیتی است که آمریکایی‌ها در عراق و افغانستان برجای گذاشتند.

وی ادامه داد: این موضوع شاخص بسیاری مهمی است که نه تنها اراده و تصمیم‌شان بلکه اقدام آنها هم هدفشان را محقق نکرد.

معاون وزیر امور خارجه اظهار کرد: معتقدم شاید این تعبیر درستی باشد که آمریکایی‌ها امروزه استفاده از زورشان بیشتر از استفاده از قدرتشان است یعنی قدرت آمریکا دیگر کارایی ندارد و آمریکا برای اینکه بتواند هدف خود را محقق کند متوسل به زور خود می‌شود. البته استفاده از زور هم نمی‌تواند اهدف آمریکا را محقق کند و این موضوع نهایت اضمحلال و انحطاط قدرت مدعی قدرت جهانی و ابداع و ایجاد نظم تک‌قطبی در جهان است.

باقری ادامه داد: اینها واقعیت‌هایی است که در این چند ساله با آن مواجه بودیم و ادعا آمریکایی‌ها بود.افول آمریکا مورد اجماع اکثر کارشناسان حتی صاحبنظران داخل این کشور است.

معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: به عنوان یک مسئول وزارت خارجه آماده تعامل با دانشگاه هستم.

///////////علی باقری روز شنبه در همایش بین‌المللی قرن ۲۱ و جهان عاری از سلطه آمریکا، گفت: تولید مواد مخدر در افغانستان پس از حضور آمریکا ۵۰ برابر شد.

معاون وزیر امور خارجه افزود: آمریکایی‌ها در دوره‌های اخیر نه تنها تصمیمشان بلکه اقداماتشان هم اثربخش نبوده است مانند حضور در افغانستان و عراق.

باقری گفت: استفاده امروز آمریکا از زورش بیشتر از قدرتش است.

ادامه دارد…

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.