حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 30 September , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1749 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • 1

 • 30 فروردین 1400 - 15:00
  شناسه : 448

  دکتر حسن ملکی با اعلام برگزاری اولین جشنواره تصویرگری جلد کتاب‌های درسی در دوره ابتدایی اظهارکرد: تصویرگری جلد کتابهای درسی اهمیت بالایی دارد چرا که می‌تواند خیلی مفاهیم، ارزش‌ها و نگرش‌ها را به دانش آموز منتقل کند. معتقدم از طریق این جشنواره می توان به تصاویر مطلوبی دست پیدا کرد.  اهداف جشنواره وی افزود: ارتقای جایگاه […]

  ارسال توسط :
  پ
  پ

  دکتر حسن ملکی با اعلام برگزاری اولین جشنواره تصویرگری جلد کتاب‌های درسی در دوره ابتدایی اظهارکرد: تصویرگری جلد کتابهای درسی اهمیت بالایی دارد چرا که می‌تواند خیلی مفاهیم، ارزش‌ها و نگرش‌ها را به دانش آموز منتقل کند. معتقدم از طریق این جشنواره می توان به تصاویر مطلوبی دست پیدا کرد.

   اهداف جشنواره

  وی افزود: ارتقای جایگاه تصویرگری آموزشی، تربیتی و نقش موثر آن در نظام تعلیم و تربیت؛ تحول و ارتقای فرهنگی، هنری و محتوای جلد کتاب های درسی؛ شناسایی تصویرگران خلاق، توانمند و متعهد و مشارکت حداکثری آنان در حوزه کتاب درسی؛ جلب نظر هنرمندان و تصویرگران به مسائل آموزشی و تربیتی در کتاب درسی؛ بروز رسانی تصاویر با رویکرد خلاقانه؛ اهداف برگزاری این جشنواره است.

  اول اردیبهشت آغاز ارسال آثار

  معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره از اول اردیبهشت ماه آغاز و تا  ۲۰ خرداد ماه ادامه خواهد داشت؛ علاقمندان می توانند آثار خودشان را به دبیرخانه ارسال کنند و در یک فرآیند داوری و ارزیابی در بازه زمانی ۵۰ روزه؛ تیرماه نفرات برتر مشخص می شوند.

  ملکی با تاکید بر انتقال مفاهیم متناسب از طریق جلد کتاب های درسی، گفت: ملاک مد نظرما این است که بتوان از طریق جلد کتاب ها مفهومی را به دانش آموز انتقال داد؛ یعنی به عبارتی دیگر، تصویرصامت مد نظر ما نیست وتصویر ناطق می خواهیم. بنابراین باید همه ابعاد روان شناسی، جامعه شناختی، زیبایی شناختی و غیره را در برگیرد.

  معیارهای ارسال آثار

  وی ادامه: توجه به ساحت های  شش گانه  تربیتی سند تحول بنیادین؛ تناسب با بیانیه گام دوم انقلاب و اصل” ما می توانیم”، ” احساس مسئولیت”، ” جوان مومن انقلابی”، ” مدیریت جهادی”، ” جهاد علمی”، ” پیشرفت علمی ایران”؛ در نظر گرفتن اصول و ارزشهای فرهنگ والای اسلامی، ایرانی(ارزشها و معارف انقلاب اسلامی، خودباوری، خودکفایی، تقویت هویت ملی، وحدت اجتماعی،   خانواده، رشد جمعیت، میراث فرهنگی، تاریخ، مفاخر ملی،  اقوام ایرانی،  پوشش مناسب،  نشاط آفرینی، عدالت محوری،  استقلال،  آینده نگری (آینده پژوهی)؛ رعایت اصول و مبانی زیبایی شناسی هنری؛  نوآوری و تازگی در ایده و اجرا؛ ارتباط معنادار طرح روی جلد باموضوع و مضمون کتاب و سواد دیداری و شرایط و نیازها و علایق گروه سنی مخاطب برخی از مهمترین ویژگی های مدنظر در برگزاری این جشنواره است.

  ملکی در خصوص چرایی برگزاری این جشنواره با وجود طراحانی در داخل سازمان گفت: ما تصویرگرانی داریم که اکنون تصاویر روی جلد و داخل کتاب های درسی را طراحی می کنند اما بنا داریم این مسئله را با استفاده از ایده های نوین، طراحان جدید و افکار و توانایی هایی که در سطح ملی وجود دارد به پیش ببریم و در واقع میدان انتخاب خودمان را توسعه دهیم. در وضع موجود هر آنچه طراحان ما تولید می کنند؛ استفاده می کنیم اما در جهت خلاقیت و پویایی تصاویر بهتردیدیم این جشنواره را برگزار و با جامعه هنرمندان و تصاویر آنها ارتباط بیشتری داشته باشیم.

  دلایل سوق یافتن به سمت تغییرات جلد کتابهای درسی

  وی در خصوص چالشهای فعلی جلد کتاب های درسی افزود: در سالی که گذشت راجع به بعضی از تصاویر روی جلد کتابهای درسی، انتقاداتی به سازمان پژوهش ارسال شد که بعضی از این انتقادات درست بودند و برخی هم وارد نبودند. برای رسیدن به جایگاه اعتبار و قوت در زمینه جلد کتابهای درسی علاوه بر استفاده از نفرات در دسترس، از غاطبه علاقمندان و طراحان و هنرمندان تصویرگری جلد کتابهای استفاده می‌کنیم و خواهیم کرد. اهمیت این امر به این بازمی گردد که وقتی از کتاب درسی حرف می‌زنیم؛ کتاب درسی فقط نوشتار نیست، فقط مطالب داخل کتاب نیست از روی جلد کتاب پیام دهی کتاب شروع می‌شود تا پایان کتاب. همه جای کتاب درسی به نوعی پیام رسانی می‌کند. گاهی اوقات یک تصویر روی جلد پیامی به دانش آموز انتقال می‌دهد که باعث می‌شود آن دانش آموز به محتوای آن کتاب علاقمند شود. برعکس این موضوع هم صادق است. تامل برانگیز بودن تصویر روی جلد کتاب ما را برآن داشت که به برگزاری این جشنواره فکر کنیم از چند جهت باید به این تصاویر روی جلد توجه کنیم طرح روی جلد کتاب برخلاف آنچه که از ظاهرش بر می آید، کار خیلی پیچیده ای است.

  استفاده از تصاویر منتخب از دو سال آینده

  معاون وزیر آموزش و پرورش در خصوص زمان استفاده از نتایج این جشنواره در کتاب های درسی گفت: خیلی از کتابهای درسی سال آینده ۱۴۰۰-۱۴۰۱  چاپ شده و دیگر فرصتی برای استفاده از آثار این جشنواره نیست لذا بنا داریم در سال ۱۴۰۱ چه در کتاب های درسی و چه در بسته های تربیت و یادگیری که به طور آزمایشی تولید خواهند شد از این تصاویر بهره برداری شود. فراخوان این جشنواره متعاقباً اعلام خواهد شد.

  انتهای پیام

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.