حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 3 June , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1659 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • 1

 • 12 اسفند 1399 - 2:34
  شناسه : 413

  به گزارش ایلام معلم؛رضا کچوئیان در خصوص کنترل کیفیت معلمان و ورودی‌های دانشگاه فرهنگیان اظهار کرد: این دانشگاه دارای دو گروه دانشجو است. نخست، دانشجویان متعهد خدمت که 4 سال در دانشگاه آموزش دیده و مدرک کارشناسی دریافت می‌کنند و گروه دوم فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌ها که با پذیرش در آزمون استخدامی، مهارت معلمی را در قالب […]

  ارسال توسط :
  پ
  پ

  به گزارش ایلام معلم؛رضا کچوئیان در خصوص کنترل کیفیت معلمان و ورودی‌های دانشگاه فرهنگیان اظهار کرد: این دانشگاه دارای دو گروه دانشجو است. نخست، دانشجویان متعهد خدمت که 4 سال در دانشگاه آموزش دیده و مدرک کارشناسی دریافت می‌کنند و گروه دوم فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌ها که با پذیرش در آزمون استخدامی، مهارت معلمی را در قالب دوره یکساله در دانشگاه فرهنگیان طی می‌کنند.

  وی کنترل کیفیت فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌ها را مهم خواند و با معرفی این افراد به عنوان مهارت آموز ماده 28 تصریح کرد: فارغ‌التحصیلان دیگر دانشگاه‌ها با پشت سر گذاشتن دو پودمان آموزشی در دانشگاه فرهنگیان و گذراندن دروس PCK با شرکت در آزمون جامع اصلح و گذر موفق از این آزمون، گواهی صلاحیت حرفه‌ای معلمی را دریافت می‌کنند.

   عضو هیئت رئیسه دانشگاه فرهنگیان، مدت زمان تحصیل دانشجو معلم متعهد خدمت این دانشگاه را چهار سال دانست و افزود: با توجه به رسالت مهم دانشگاه فرهنگیان در راستای تضمین کیفیت خروجی‌های خود برنامه‌های متنوعی خارج از ساعات کلاس درس برای دانشجو معلمان پیش بینی شده است.

  دبیر شورای تخصصی نظارت دانشگاه فرهنگیان، با اشاره به ورود نخستین گروه دانشجومعلمان این دانشگاه در سال 1395 به آموزش و پرورش تصریح کرد: میزان اثرگذاری کیفیت آموزش این معلمان طی سال‌های آتی مشخص خواهد شد.

  کیفیت معلمان نقش مهمی در موفقیت نظام آموزشی دارد

  وی میزان موفقیت ایران در آزمون‌های تیمز و پرلز و فاصله عملکرد دانش‌‌آموزان کشور را با میانگین‌های بین‌المللی در قیاس با سایر کشورهای شرکت کننده را نگران کننده ذکر کرد و گفت:  قطعاً معلمان ما نقش مهمی در موفقیت نظام آموزشی کشور ایفا می‌کنند. پیوند منسجم معلم و دانش‌آموز و تعامل و هم افزایی هر دو عاملی موثر در نتایج این دو آزمون خواهد بود.

  سرپرست معاونت نظارت،  ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان در ادامه با اعلام پذیرش هر ساله 20 هزار دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان طی سال‌های 97 تا 99 افزود: پیش از این پذیرش دانشجو معلم در دانشگاه به اقتضای شرایط محدود بود به عنوان مثال سال 96 تعداد پذیرش دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان تنها 4 هزار نفر بود که این رقم در میان انبوه معلمان کشور به لحاظ تاثیر بر میانگین  عملکرد آموزشی و تربیتی نهاد تعلیم و تربیت عمومی کشور نمود قابل توجهی نداشت.

  کچوئیان یادآور شد: خروجی های 4 ساله دانشگاه فرهنگیان که از نظر کمی قابل توجه هستند، سال 1401 به عنوان معلمان این کشور وارد نظام آموزش و پرورش خواهند شد بعد از فارغ التحصیل شدن دانشجویان این دانشگاه و ورود این افراد به عرصه معلمی، ارزیابی عملکرد و تعیین میزان اثربخشی فعالیت‌های آموزشی آنها در مدارس کشور از اقدامات مهم دانشگاه فرهنگیان به شمار می‌رود.

  عضو هیات رئیسه دانشگاه فرهنگیان، برگزاری دوره‌های آموزش ضمن خدمت را در راستای توانمندی و کیفی سازی فعالیت‌های آموزشی معلمان لازم و ضروری عنوان کرد و گفت: برگزاری این دوره‌ها توسط وزارت آموزش و پرورش، علاوه بر افزایش میزان توانمندی معلمان دارای نقش مهم و به سزایی در امتیازات کسب شده آن‌ها برای شرکت در نظام رتبه بندی است.

  اندازه گیری فاصله میان آموخته‌های  دانشجو معلمان با اهداف طراحی شده

  وی، مرکز سنجش مستقر در معاونت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان را اجرا کننده برنامه سدید دانست و گفت: طی این برنامه فاصله میان برنامه آموزشی قصد شده و آن چه باید عملاً در کلاس درس اجرا شود اندازه گیری می‌شود. با اجرای این برنامه فاصله میان آموخته‌های  دانشجو معلم و استانداردهای آموزشی سنجش و در صورت همخوان نبودن این فاصله با برپایی دوره‌های ضمن خدمت و بازآموزی، توانمندی دانشجو معلمان حفظ می‌شود.  

  درخواست برای برگزاری دوره‌های ضمن خدمت معلمان توسط دانشگاه فرهنگیان

  دبیر شورای تخصصی نظارت دانشگاه فرهنگیان، جمعیت استادان این دانشگاه را اعم از هیأت علمی مورد تایید وزارت علوم، هیأت علمی تطبیقی، مأموران آموزشی، مدرسان و استادان سایر دانشگاه‌ها بالغ بر 2 هزار و 500 نفر اعلام و اظهار داشت: با توجه به این مهم، از وزارت آموزش و پرورش خواستار واگذاری مسئولیت برگزاری دوره‌های ضمن خدمت با کیفیت برای معلمان توسط دانشگاه فرهنگیان شده و منتظر محقق شدن این تقاضا هستیم.

  کچوئیان، کیفیت اجرا در خصوص صدور گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای معلمی را مهم برشمرد و گفت: تضمین کیفیت آموزشی معلمان، در گرو بکارگیری دقیق طرح‌های مصوب آموزشی است به عنوان مثال از 20 هزار نفر دانشجوی شرکت کننده در آزمون جامع اصلح و اعلام نیاز آموزش و پرورش به همه این افراد نتیجه این فرآیند تأمل برانگیز است؛ دانشگاه باید دارای قدرت انتخاب از بین واجدین شرایط معلمی برای معرفی نیروهای با کیفیت به  نظام تعلیم و تربیت کشور باشد  زمانی می‌توانیم ادعای کیفیت کنیم که از تعداد 40 هزار ورودی، 20 هزار نفر برخوردار از صلاحیت معلمی را به آموزش و پرورش معرفی کنیم.

  انتهای پیام/

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.