حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Friday, 22 September , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1742 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • 1

 • 16 دی 1399 - 15:44
  شناسه : 345

  ایلام معلم| چند هفته پیش بود که پایگاه خبری ایلام معلم بر اساس اطلاعات دریافتی و موثق اقدام به انتشار خبری مبنی بر استعفای رضا زینی وند مقدم مدیر کل آموزش و پرورش استان ایلام نمود که اتفاقا این خبر مورد استقبال سایر رسانه ها و افکار عمومی بالخص فرهنگیان استان قرار گرفت. فارغ از […]

  ارسال توسط :
  پ
  پ

  ایلام معلم| چند هفته پیش بود که پایگاه خبری ایلام معلم بر اساس اطلاعات دریافتی و موثق اقدام به انتشار خبری مبنی بر استعفای رضا زینی وند مقدم مدیر کل آموزش و پرورش استان ایلام نمود که اتفاقا این خبر مورد استقبال سایر رسانه ها و افکار عمومی بالخص فرهنگیان استان قرار گرفت. فارغ از تکذیب این خبر از سوی مسئولان اداره کل آموزش و پرورش، خبرهای تازه درباره‌ی موضوع مذکور، صحت خبر ایلام معلم را به تایید می رساند. اما این خبرهای تازه چه چیزی هستند؟!

  بنا بر اطلاعات واصله و بر اساس تحقیقات خبرنگار ایلام معلم، پس از استعفای رضا زینی وند مقدم مدیرکل آموزش و پرورش استان ایلام و مورد پذیرش قرار گرفتن این استعفا از سوی وزارت آموزش و پرورش، سه نفر از مسئولان ارشد این اداره کل از جایگزین های اصلی زینی وندمقدم هستند. این سه نفر که حتی به مصاحبه هم رفته اند، از پشتیبان های خاصی برای تصدی مدیرکلی دستگاه تعلیم و تربیت استان، برخوردار هستند.

  اما ماجرا اصلی چیست؟ از این سه نفر کدام یک لایق تر است؟!

  شایسته سالاری عنصری ناب در انتصابات خصوصا در دستگاه‌های اجرایی‌ست، اداراتی که مستقیما با جامعه‌ی خاص و بزرگی از مردم یک کشور سروکار دارند همیشه مورد توجه بسیاری از دولت‌ها بوده و دستگاه عظیم تعلیم و تربیت یعنی همان آموزش و پرورش از این قبیل دستگاه‌هاست که اغلب انتصابات در آن با حواشی مختلفی رو به رو بوده اند.

  رضا زینی وند مقدم مدیرکل مستعفی آموزش و پرورش استان ایلام علی‌رغم شایستگی هایی که داشت در دوران کوتاه مدیریت خود در آموزش و پرورش استان، با حواشی متعددی روبه‌رو شده است، که ازجمله آن‌ها میتوان به درگیری و حواشی در انتصاب مدیر اسبق و سابق اداره آموزش و پرورش شهرستان ملکشاهی اشاره کرد. در نگاهی دقیق‌تر به حواشی اخیر تغییر مدیر آموزش و پرورش شهرستان ملکشاهی میتوان به وضوح به سوء عملکرد مسئولان ارشد آموزش و پرورش استان در این زمینه دست یافت. مدیر سابق این اداره که از قبل گرایش سیاسی خود را مشخص و به اطلاع مسئولان ارشد آموزش و پرورش استان رساند بود، در اقدام بحث برانگیز و پس از چندماه از دوران تصدی مدیریت خویش که اتفاقا عملکرد خوبی نیز در این مدت از خود به جای گذاشته بود بنا به دلایل سیاسی کنار گذاشته شد، که این مسئله به خودی خود این مفهوم را به ذهن متبادر می سازد که مدیر کل اگر از گرایش سیاسی شخص معذول خبر داشته پس چرا اقدام به انتصاب وی نموده است؟! آیا حلقه‌ی قدرت اطرافیان مدیرکل آموزش و پرورش باز هم در این مسئله نقش داشته اند؟! این حلقه قدرت از دوران مدیرکلی اسبق آموزش و پرورس استان به صورت های مختلف به اعمال قدرت و نفوذ مشغول بوده و با کنار رفتن آن گزینه‌ی خود یعنی زینی وند مقدم را جایگزین وی کردند. شرح کارها و اقدامات این حلقه‌ در حوصله‌ی این متن نیست و در زمانی دیگر به صورت مفصل به این مسئله خواهیم پرداخت.

  و اما بعد:

  پس از استعفای زینی وند مقدم بنا به آنچه که دلایل شخصی عنوان شد و این استعفا مورد پذیرش قرار گرفت؛ سه نفر موصوف در این نگارش، تلاش فراوانی را برای تصدی مدیرکلی آموزش و پرورش استان به کار بردند.

  شنیده‌های تایید نشده حاکی از آن است که یکی از این سه نفر ظرف همین هفته به عنوان مدیرکل جدید آموزش و پرورش استان منصوب خواهد شد.

  اینکه اینبار قرعه به نام چه کسی در خواهد آمد و چه کسی سکان مدیریت دستگاه تعلیم و تربیت استان را برعهده خواهد گرفت چندان هدف این نگارش نیست، بلکه پرهیز از یک‌جانبه گرایی، استفاده از ظرفیت‌های نخبگان و شایستگان و همچنین دلسوزان آموزش و پرورش و نیز دوری از هرگونه تعصبات حوزوی(حوزه‌ی جغرافیایی) و قومی، و مُضافا بیرون راندن افراد سودجو و قدرت‌طلب در بدنه‌ی ستادی اداره کل و ادارات شهرستان‌ها و مناطق و نیز اجرای هدفمند برنامه‌های مفید برای دانش آموزان و رسیدگی به مشکلات فرهنگیان و بسیاری دیگر از موارد، می بایست در دستورکار مدیرکل بعدی قرار بگیرد.

  همچنان امید به تغییر در بدنه‌ی خالی از رمق آموزش و پرورش استان مورد انتظار است.

  نظرات خود را برای ما در این خصوص به اشتراک بگذارید.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.