حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Sunday, 26 June , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1170 تعداد نوشته های امروز : 0×
07 تیر 1399 - 18:11
شناسه : 130

ایلام معلم؛آموزش و پرورش همواره محل جدال و قدرت نمایی گروه ها و حزب های سیاسی بوده است به نحوی که با تغییر دولتها؛ احزابی که در راس کار قرار میگیرند در تلاش برایدمهره چینی افراد همفکر خود در پست های مختلف هستند امری که سالها گریبان گیر دستگاه تعلیم و تربیت شده است. در […]

ارسال توسط :
پ
پ

ایلام معلم؛آموزش و پرورش همواره محل جدال و قدرت نمایی گروه ها و حزب های سیاسی بوده است به نحوی که با تغییر دولتها؛ احزابی که در راس کار قرار میگیرند در تلاش برایدمهره چینی افراد همفکر خود در پست های مختلف هستند امری که سالها گریبان گیر دستگاه تعلیم و تربیت شده است.

در این میان نیز اداره کل آموزش و پرورش استان ایلام از اینگونه زورآزمایی ها در امان نمانده است و همواره تغییرات وسیع در آن صورت میگیرد. روزهای انتهایی اسفندماه ۹۶ بود که زمزمه های تغییرمدیرکل آموزش و پرورش جدی شد به نحوی که در روز پایانی سال معاون وزیر با ابلاغِ ریاست اسفندیار رستمزاد به استان ایلام سفرکرد تا کلید این دستگاه خسته‌ی استان را به وی سپارد بلکه جان تازه ای در آن بدمد.

متاسفانه دخالت افراد خارج از بدنه آموزش و پرورش؛ ماجرای واگذاری زمین های آموزش و پرورش که خود به تنهایی، خلا بزرگی در دوران مدیریتی رستمزاد تبدیل شد؛ باعث به حاشیه رفتن تصمیمات درست و اقدامات لازم برای بهبود وضع لازم فرهنگیان شد.

پیکان انتقادات و نقدها روزبه‌روز بیشتر میشد و در این میان نیز اقدامات مثمرثمری که قابل لمس باشد برای جامعه معلمین صورت نگرفت. در این میان نیز افراد مختلف برای تصدی پست مدیرکلی آموزش و پرورش استان اقداماتی انجام دادند که هرکدام به دلایلی باشکست مواجه شدند.

هفته معلم سال جاری؛ هفته‌ای متفاوت با سال‌های پیش بود چرا که روزی که همگان انتظار آن را میکشیدند فرا رسید و کاظمی معاون وزیر این بار حکم برکناری و انتصاب مدیرکل جدید استان را بدون سروصدا و انتشار رسانه ای به ایلام آورد. رستمزاد در مراسم تودیع و معارفه خود این چنین گفت: در تمام طول خدمتم در مدیریت آموزش و پرورش استان اعتقادی به فرد گرایی نداشته و همیشه معتقد و پایبند به خرد جمعی بوده ام و همه همکاران من می توانند بر این مدعا گواه باشند.

در طرفی دیگر زینی‌وند مقدم مدیرکل جدید آموزش و پرورش استان ایلام که بیشتر دوران خدمت خود را در مناصب وزارت کشور سپری کرده است در مراسم معارفه خود در باشگاه فرهنگیان شهرستان ایلام گفت: هرگز هیچ کس نخواهد توانست به تنهایی سکاندار خوبی برای آموزش و پرورش باشد و امروز همه ی ما باید با هم میثاق ببندیم که عدالت آموزشی را در تمام جنبه های آن در استان محقق کنیم، قانونمند باشیم، دستگاه تعلیم و تربیت را فارغ از حزب و گروه و طائفه گرایی پیش ببریم، از استقلال آموزش و پرورش دفاع کنیم، در راستای توانمند سازی مدرسه به عنوان کانون اصلی تعلیم و تربیت تلاش کنیم، مهارت آموزی را در دوره های مختلف به جد پیگیر باشیم، معلمان کارگزاران اصلی تعلیم و تربیت هستند باید به آنها بسیار توجه شود.

هنوز مدتی از انتصاب مدیرکل جدید آموزش و پرورش استان نگذشته بود که اولین قرعه تغییر(برکناری) به نام اسلامی معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل زده شد پس از آن زمزمه ها و گمانه زنی هایی در باب تغییر افراد دیگر نیز شنیده میشد که در همان مقطع متوقف شدند.
ساعتی پیش نیز خبربرکناری رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان نیز به صورت رسمی اعلام شد. امری که نگارنده را به سمت این یادداشت سوق داده است نگرانی نه از باب تغییر افراد و پست ها بلکه فراموش کردن خواسته ها و نیازهای جامعه معلمین استان ایلام است.

خواسته هایی که سال‌ها در لابلای زورآزمایی‌های سخیف جامانده و خاک میخورد. یکی از نیازهای عمده و خواسته های قشر فرهنگی استان ایلام مسکن است.

مسکن فرهنگیان بلاشک یکی از مهم ترین و اثرگذارترین نیازهای امروزه معلمین این دیار است که با بخشنامه ای از سوی وزارت آموزش و پرورش کورسوی امیدی را در دل فرهنگیان روشن نموده است اما متاسفانه با تغییرات مدیران کل آموزش و پرورش و اضطراب و اضطرار ناشی از تغییرات فعلا در همان حد بخشنامه باقی مانده است تا همچنان تکلیف افرادی که با هزار امید و آرزو در این طرح شرکت نموده بودند نامشخص باشد.

آنچه که نیاز است مدیران حال و آینده دستگاه تعلیم و تربیت استان نیاز است بدانند این است که زمان شعارهای انتخابات گونه و پوپولیستی گذشته و هم اکنون نیازمند تلاش و فعالیت مداوم برای تحقق اهداف و تعالی فرهنگیان استان است.

قطعا هرگونه رفتار مثبت و بالعکس منفی یا خنثی از سوی مدیران استانی آموزش و پرورش قطعا نمود خود را در سرکلاس درس نشان خواهد داد. تجربه نشان داده است زمانی که مدیران سطوح بالادستی از تامین نیاز افراد خود عاجز گردند؛ افراد زیر دست و تابع دچار سرخوردگی و کاهش فعالیت مفید و مثمرثمر خواهند شد.

نویسنده امیدوارست مدیران حوزه ستادی آموزش و پرورش استان پس از فراغت از انتصاب و عزلها با جدیت به دنبال این مهم باشند تا شاهد شکوفا شدن بیش از پیش جامعه فرهنگیان در عرصه تعلیم و تربیت باشیم.

 

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.