حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Sunday, 3 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1755 تعداد نوشته های امروز : 0×
 • 1

 • محفل ادبی «بر قاف قلاقیران» برگزار شد
  07 تیر 1402 - 12:14
  شناسه : 111906
  گزارش؛ محفل ادبی «بر قاف قلاقیران» با حضور شاعران، نویسندگان و دوستداران شعر و ادبیات در اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام برگزار شد.
  ارسال توسط : نویسنده : سیدآرمین حسینی
  پ
  پ

  به گزارش ایلام معلم، در راستای نهادینه کردن فرهنگ مشارکت عمومی جهت انجام فعالیت‌های ادبی در کتابخانه ها و تمهید زمینه اعتلای آن و تقویت محفل های ادبی در کتابخانه های عمومی، محفل ادبی «بر قاف قلاقیران» با حضور سمیه حیدری، مدیرکل اداره کتابخانه های عمومی استان ایلام برگزار شد.

  سمیه حیدری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی ایلام، ضمن خوش آمد گویی به اساتید و مدعوین گفت: محفل ادبی«بر قاف قلاقیران»  که بیش از دو سال از عمر خود را می‌گذارند، دبیری آن در ابتدا بر عهده یوسف رستمی از شاعران توانمند و متعهد استان بود که زحمات شایانی را برای شکل گیری و انسجام این محفل کشیدند. در نهایت پس از زحمات فراوان بدلیل مسائل شخصی از حضور و دییری این شاعر عزیز محروم شدیم. اما به لطف خداوند متعال جناب آقای عباس صیدی کلهر از شاعران، نویسندگان، ناشران و فرهنگیان پرافتخار استان دبیر این محفل را تقبل کردند که پیرو این همکاری روزهای خوبی را برای این انجمن و محفل متصور هستیم.

   

  حیدری به نقش محافل ادبی در ایجاد پیوستگی بین کتابخانه و شاعران و نویسندگان اشاره کرد و افزود: محافل ادبی باید حلقه اتصال نیرومندی بین شاعران و کتابخانه‌ها باشند و در راستای هم‌افزایی شعرای استان به کار گرفته شوند.

  وی گفت: نهادینه کردن فرهنگ مشارکت عمومی برای انجام فعالیت‌های ادبی در کتابخانه‌های عمومی و افزایش انگیزه حضور شاعران و هنرمندان در کتابخانه‌های عمومی از مهم‌ترین اهداف تشکیل محافل ادبی است. دغدغه اصلی حاضران در این جلسه این است که شما جوانان را به سمت و سویی سوق دهند که بعنوان یک سرباز فرهنگی برای حفظ و اعتلای فرهنگ ناب ایرانی اسلامی و ادبیات متعهد  کوشا باشید.

  مدیرکل کتابخانه‌های عمومی ایلام بیان کرد: کتابخانه ها یک فضای عمومی بوده که همواره از آن بعنوان محلی برای امانت کتاب و قرائت خانه نام برده شده است، اما در دنیا امروز با ایجاد رویکرد های جدید قرار است تحول بزرگی ایجاد شود که یکی از همین تحولات، راه اندازی محافل ادبی است.

  وی تصریح کرد: با استفاده از فضای کتابخانه هایی که در سطح استان و شهرستان ها موجود است می‌توان بستری برای این محافل ایجاد کرد که همین باعث معرفی مفاخر و نویسندگان گذشته به نسل جدید و شناخت استعداد های و پرورش آنها می شود.

  حیدری بیان کرد: در گذشته ماحصل برگزاری این چنین محافلی، برنامه «طلوع سرخ» بود که در دو سال گذشته برگزار شد و باعث معرفی شاعران نوقلم شد که یکی از هدف های اصلی این برنامه در همین محافل بود.

  وی با آرزوی روزهای روشن برای ادبیات بومی و محلی استان ابراز امیدواری کرد، تشکیل محفل ادبی «بر قاف قلاقیران»، مأمن و کانونی برای هم افزایی و شکوفایی بیشتر شاعران توانمند ایلامی و قدمی در راستای شناساندن آنان به مخاطبان ادبیات باشد.

   

  در ادامه ی این نشست ادبی، عباس صیدی کلهر، دبیر محفل ادبی «بر قاف قلاقیران» ضمن خوش آمدگویی به حاضرین گفت: خدا را شکر می‌کنیم که در استان ما عزیزانی در حوزه ادبیات قد برافراشته اند و هم اکنون ما از برگ و بار و نعمت وافر این بزرگان استفاده می‌کنیم.

  دبیر این محفل، شعر را آمیزه ای از تعهدات ادبی، دینی و انسانی دانست و گفت: شعر یعنی ساختار، تکنیک و ابزارهای هنرسازی که زیبایی شناختی را در خدمت و استخدام مضمون و محتوای فاخر دربیاورد. پیش درامد این انجمن ادبی علاوه بر برنامه های هفتگی، شکل دادن به شورای ادبی انجمن است که از این طریق ارکان ادبی استان شناسایی شوند.

  صیدی کلهر به پیشینه نوشتاری و ادبی ایران و شکل و زبان ادبیات اشاره کرد و  گفت: ما به دنبال ادبیاتی هستیم که بتواند نیازهای اجتماعی و روانکاوانه جامعه را برطرف کند. ادبیات ما تا قرن هفتم متکلف و پیچیده و مورد استفاده بخشی از زندگی مردم قرار گرفته بود. بعد از گذر این مقطع سیر تحول در ادبیات ادامه پیدا کرد و خود به خود در دوران صفویه و افشاریه تا دوران قاجار ادبیات به جایی نائل آمد که مردم به آن علاقه بیشتری نشان دادند و از آن شکل ادبیات طبقاتی خارج و به سوی ادبیات مردمی حرکت کرد که این شیوه نیکو، درخشش عظیمی در ادبیات ایران رقم زد.

  دبیر محفل ادبی «بر قاف قلاقیران» گفت: سیرکنونی ادبیات در حال حاضر در دست فعالان و معاصرین ادبی است و رویکرد ادبیات در حال حاضر باز هم چون دو دهه پیش مسیر دوگانه ای دارد که عده ای از شاعران و نویسندگان دنباله رو جریان‌های مدرن گرایی و  پیروی محض از ذهنیات خویش هستند که گاهی تا حدودی به وهمیات نزدیک می شوند و از سوی دیگر عده ای طرفدار ادبیاتی هستند که بر مدار حقایق زندگی بچرخد و آنرا به جریان بیندازد.

  وی ادامه داد: ادبیات استان ایلام به شکل آکادمیک، بعد از جنگ تحمیلی و دفاع مقدس شکل گرفته است و متأسفانه باید گفت که قبل از این برهه از تاریخ استان، منابعی برای دسترسی وجود ندارد. به طور قطع درخشش ادبیات استان بعد از دوران دفاع مقدس شروع شد که شامل شاخه های مختلفی نظیر ادبیات پایداری، شعر جوان، ادبیات بومی و داستان است.

   

  در ادامه محفل حسن افشار، پیشکسوت حوزه ادبیات و فعال اجتماعی، فرهنگی گفت: فرهنگ و ادبیات مهم‌ترین عناصر ضروری برای بقای جامعه است و عناصر و مقولات فرهنگی هر کدام به منزله دانه‌های تسبیح هستند که کتاب، رشته اتصال این مهره‌ها است. بین شعر و کتاب یک رابطه عمیق و همه جانبه وجود دارد و یک شاعر نمی‌تواند از کتاب و مطالعه آن جدا شود.

  افشار تصریح کرد: همان طور که کتاب حاصل کار نویسندگان و شاعران است، شاعران و نویسندگان نیز باید بسیار اهل مطالعه باشند تا بتوانند خوب شعر بگویند و قلم بزنند و هر کس بیشتر کتاب بخواند، آثار ماندگارتری خلق خواهد کرد.

   

  حبیب اله بخشوده، شاعر و نویسنده ایلامی در این محفل بیان کرد: اگر بخواهیم به مسائل مختلف بپردازیم دید ما از شعر که موضوع اصلی محفل است، دور می شود. شعر یک رسانه بسیار بزرگ از گذشته تا به امروز بوده است. در گذشته شعر یگانه رسانه ای بوده که در وصف سلاطین و حاکمان بوده است و شاعران از این ارتباط دو سویه سود برده اند.

  بخشوده گفت: در روزگار ما رسانه ها موازی با هنر شعر و ادبیات رشد چشمگیری داشتنه اند. در حال حاضر فضای مجازی بستری برای ارائه اشعار شاعران و نویسندگان جوان است که از این طریق به مسیر اصلی خود ادامه دهند. شعر قدرتمند همانند پلی است از اندیشه که آدمی را از ورای این جهان به جهان زیباتر و بهتر که جهان مدرن خواهد برد.

  وی با بیان اینکه این محافل ادبی، معمولاٌ میزبان شاعران مجرب است افزود: این محافل ادبی موجب تبادل تجربیات ادبی شاعران، نقد و بررسی اشعار، تشویق شاعران نوقلم و ایجاد تعامل و انگیزه بیشتر بین شاعران استان ایلام می‌شود.

   

  علی رضا شوهانی، نویسنده و استاد دانشگاه ایلام، ضمن اشاره به مؤثر بودن راه اندازی محافل ادبی در جذب شاعران و نویسندگان و حضور فعال آنان در کتابخانه‌های عمومی بیان کرد: زبان شعر یک زبان همه پسند است که تأثیرگذاری بالایی بر مخاطب دارد و باید بیشتر از آن در جامعه بهره گرفت و به آن بها داد.

  شوهانی در باره محفل‌های ادبی گفت: جوانان برای ارتقای قلم و استعدادشان می‌توانند در انجمن‌های ادبی شرکت کنند و قطعاً انجمن ادبی می‌تواند در بیشتر شکوفا شدن استعدادشان مؤثر باشد.

  وی با توصیه به جوانان ادامه داد: جوانان باید سعی کنند پیوند خود را با انجمن ادبی برقرار کنند و اشعار گذشته و معاصر را هم مطالعه کنند. این محفل‌ها مجال کوتاهی است که شاعران شعرهای خود را بخوانند.

   

  شایان ذکر است، مدرسان این کارگاه ها عباس صیدی کلهر، حبیب اله بخشوده و علی رضا شوهانی هستند. علاقه مندان جهت شرکت در این محفل ادبی می توانند روزهای یکشنبه هر هفته، در سالن اجتماعات اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام حضور یابند.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.